Prepunjenost dojke

U periodu odmah nakon porodjaja odredjena punoca i napetost dojki je normalna pojava. Ona se najvise primecuje u periodu izmedju drugog i sestog dana po porodjajum mada moze da se desi da se pojavi i kasnije. Ovo se desava jer se u mamine grudi sliva nesto veca kolicina krvi i limfne tecnosti koja priprema grudi za proizvodnju mleka kao i zbog samog mleka kog je svakog dana sve vise.

Normalno je za ocekivati da ce doci do laganog popustanja ove napetosti u periodu izmedju druge i trece nedelje ukoliko beba redovno i kvalitetno sisa. Ubrzo nakon ovog perioda mamine grudi ce biti mnogo manje napete cak i kada su pune mleka.

Tajna kako svesti ovu neprijatnost na minimum je jednostavna, beba mora da sisa cesto i onoliko dugo koliko zeli. Nema gledanja na sat i merenja duzine podoja, ni sada ni kasnije. Cesto dojenje (8-12 puta u 24 sata) izvlaci kolostrum i nadolazece mleko tako da se moze izbeci prepunjenost dojki i eventualni problemi zbog njega.

Bebe kojima se posle rodjenja ne uskracuju podoji mogu da doje cesto a kratko ili redje ali zato podoji traju duze.

U prvim danima ukoliko je beba pospana potrebno je buditi svakih dva do tri sata. Moze se eventualno napraviti jedna pauza od 4-5 sati radi maminog sna u toku 24 sata ali samo pod uslovom da beba ne trazi bas tada da sisa jer joj se mora udovoljiti. Znaci ako se desi da u toku noci i beba i mama odspavaju 4-5 sati nije strasno ali je zato potrebno dojiti bebu u toku ostalih sati redovno na svaki zahtev , a ako beba spava duze od dva sata onda je potrebno probuditi da sisa. Budjenjem ce beba dobiti sve hranljive sastojke koji su potrebni za dobar rast i razvoj, a i mama nece imati problem sa prepunjenoscu dojki. O eventualnim problemima koje moze izazvati prepunjenost dojki bice reci kasnije.

Prepunjenost dojki se najcesce desava u periodu treceg, cetvrtog ili petog dana ukoliko se dojke ne prazne dovoljno cesto. Ukoliko se brzo reaguje kod najtezih slucajeva je potrebno od 12-48 sati da se situacija normalizuje.

Moguci simptomi prepunjenosti dojki su:

  • Oticanje dojki
  • Napetost
  • Toplota
  • Crvenilo
  • Pulsiranje
  • Bol
  • Blago povisena temperatura
  • I ravnanje bradavice u nivou dojke

Prepunjenost dojki moze da se pojavi ili u jednoj ili u obe dojke istovremeno, sve zavisi od toga da li je i koliko cesto beba sisala i kako.

Brza pomoc kod prepunjenosti dojki moze spreciti pojavu sledecih komplikacija:


  • Problem sa hranjenjem bebe ili spor napredak u tezini jer beba nije u mogucnosti da lepo obuhvati ustima dojku da sisa
  • Bolne bradavice zbog bebine nemogucnosti da pravilno obuhvati ustima prenapetu areolu
  • Povecan rizik od dobijanja mastitisa zbog povecanog pritiska u dojkama i neadekvatnog protoka mleka
  • Ostecenje celija koje proizvode mleko, u retkim slucajevima kada se ovaj veliki pritisak ne tretira na vreme zbog prepunjenosti dojki dolazi i do smanjenja kolicine mleka koju dojke mogu da proizvedu

Kako pomoci prepunjenim dojkama

Pre podoja - Pre samog podoja pozeljno je da na dojku stavite toplu oblogu koja ce opustiti mlecne kanale i stimulisati dojku da pocne sa pustanjem mleka. U toku samog podoja, a ako je potrebno moze i pre njega korisno je nezno masirati dojku i to od grudnog kosa ka bradavici kruznim pokretima. Ovakve masaze mogu da se rade i za vreme tusiranja toplom vodom ili iznad posude ili lavaboa sa toplom vodom. U ovako nagnutom polozaju ce uz toplotu i masazu dobro doci i mala pomoc gravitacije.

Cesti podoji – Bar svakih sat i po do dva mereno od pocetka jednog podoja do pocetka drugog. Na ovaj nacin ce beba efikasno da izvuce mleko i da spreci jos vece nagomilavanje i napetost. Sto cesce beba sisa pre ce se problem sa prepunjenoscu uspesno resiti. Podoji bi trebali da budu 10-20 minuta i ne duzi da ne bi doslo do ostecenja jos uvek neznih bradavica. Da li ce podoj trajati 10minuta ili 20 je najlakse odrediti proverom same dojke. Ukoliko je dojka meksa i manje zategnuta beba je dovoljno sisala. Ako se desi da beba sisa i ne zeli drugu dojku za vreme tog podoja vec joj je jedna bila dovoljna, m oracete da rucno ili uz pomoc neke od pumpica za izmlazanje mleka izmuzete deo mleka da napetost popusti i u drugoj dojci.

Hladne obloge izmedju podoja – mogu i hoce mnogo da pomognu da smanje otok i bol u dojkama. Svejedno je da li je u pitanju mokra hladna pamucna pelena ili suva pelena (da zastiti kozu) a preko nje kesica sa ledom. Pomoci ce sigurno. Ono sto je bitno je da se bar 15 minuta pre sledeceg podoja prestane sa hladnom oblogom i da se ponovo krene sa masazom i toplom oblogom. Postoji i „starinska“ metoda stavljanja listova svezeg kupusa na svaku dojku. Ovo je takodje mnogo puta provereno i stvarno pomaze.

Kod prepunjenih grudi se moze desiti,kao sto sam vec pomenula, da se i sama areola i bradavica jako napnu tako da je bebi gotovo nemoguce da uhvati ustima pravilno dojku i zato je potrebno pre samog podoja rucno izmusti nesto mleka da areola omeksa i na taj nacin postane lako dostupna bebinim ustima.

Kada su dojke prepunjene ili je doslo do ostecenja bradavica cest je slucaj da se mamama savetuje upotreba silikonskih bradavica.Medjutim one mogu umesto da rese problem da stvore veci problem uticuci na takozvanu nipple confusion. Beba nece biti u stanju da se jednako efikasno nahrani i smanji napetost pa ce se problem povecavati. Ove bradavice takodje umanjuju stimulaciju mamine bradavice i na taj nacin uticu na znacajno smanjenje proizvodnje mleka.

Ukoliko je beba gladna a ipak odbija da sisa iz prepunjenih dojki pokusajte da izmuzete nesto mleka i da je nahranite nekom od alternativnih metoda – spricom (naravno bez igle), kasicicom, soljicom... Naravno i dalje treba pokusavati sa klasicnim podojem jer je on najbolji nacin za hranjenje bebe ali i za stimulaciju tela da stvara nove kolicine.

Ogranicavanje unosa tecnosti kod mame ne utice na smanjenje prepunjenosti. Mama mora da unosi tecnost (najbolje vodu) uvek kada je zedna.

Ukoliko mama nosi brushalter on bi morao da bude udoban, da nigde ne stiska i ne zulja jer svaki pritisak na dojke ometa pravilan protok mleka kroz mlecne kanale. Ukoliko dodje do pritiska i zastoja mleka moze lako da se pojavi i mastitis.

Ukoliko majka primeti da joj se ponavlja pojava tvdih delova dojke na istom mestu potrebno je da proveri da li mozda taj zastoj mleka stvara neadekvatan brushalter.

Ukoliko je bol pri dojenju previse jak i sprecava majku da doji onda je preporucljivo da uz konsultaciju sa lekarom uzme neki od lekova za smanjenje bola . Koliko sam ja upoznata sa ovim delom dozvoljeni su preparati na bazi paracetamola (tablete Paracetamol, Febricet...).

Iako se prepunjenost dojki najcesce javlja u prim nedeljama od porodjaja moze takodje da se javi i kasnije ukoliko je doslo do preskakanja podoja. Svi saveti koji su preporuceni u ovom tekstu odnose se jednako i na prepunjenost koja se moze desiti kasnije pa cak i kada se prestaje sa dojenjem ukoliko se dojenje naglo prekine.

No comments: