MASTITIS – zacepljenje mlecnih kanala I infekcija dojke

Kada se kod majke koja doji pojavi mastitis ona oseca malaksalost, bol i malu temperaturu. Uz svoju muku mame obicno jako brinu i o svojoj bebi. Sta i kako dalje... Zabrinutost za nastavak dojenja se povecava. Ova zabrinutost je nepotrebna jer se bas sa nastavkom dojenja moze pomoci da se sto pre izleci mastitis.

Mastitis je termin koji se koristi za sve upale koje se desavaju u dojkama bez obzira da li majka ima temperaturu ili ne i bez obzira da li se radi o bakteriskoj infekciji ili ne. „Itis“ je nastavak za upalni proces. Termin mastitis pokriva sve ove opcije.
Ukoliko mama dojilja primeti osetljivu tacku u dojci, crvenilo, bolni cvoric, a nema temperaturu najverovatniji uzrok je zacepljen mlecni kanal. Ovo znaci da se mlecni kanal zacepio i da mleko nemoze slobodno da tece iz njega. Dolazi do nagomilavanja mleka u kanalu i to izaziva upalu okolnog tkiva. Ovo se obicno desava samo u jednoj dojci.

Ukoliko se uz bolno mesto (cvoric) pojave groznica i/ili simptomi poput gripa (malaksalost, bol) onda postoji mogucnost da je doslo do bakteriske infekcije dojke, iako je jako tesko odrediti da li je uzrok bakterija ili jednostavno temperatura prisutna zbog infekcije. Moze se desiti i pojava mucnine i povracanja .

Sledeci simptomi ukazuju na bakterisku infekciju dojke. Ukoliko ih majka ima potrebno je da kontaktira svog lekara radi dobijanja adekvatne terapije:

· Naprslina (ragada) na bradavici sa znacima infekcije
· Gnoj i krv u mleku
· Crvene linije
· Iznenadni i jaki simptomi kojima nemoze da se pronadje uzrok

Kako napraviti razliku izmedju zacepljenog kanala i infekcije dojke...

Zacepljen kanal:
· Pojavljuje se postepeno
· Moze da menja poziciju
· Majka oseca nimalo ili malo toplote u tom podrucju
· Bol je lagan i lokalizovan
· Majka se oseca relativno dobro i
· Njena temperatura ne prelazi 38.4 C

Kod infekcije dojke:
· Pojavljuje se iznenada
· Lokalizovana je
· Dojka je crvena, vruca i otecena
· Bol je jak i lokalizovan
· Mama ima simptome slicne gripu
· Temperatura je veca od 38.4 C

I pored infekcije majka mora da nastavi da doji bebu. Mastitis ce olaksati nezna masaza, cesto dojenje i odmor.

Kako mastitis moze da izgleda:



Kod mastitisa se takodje kao i kod prepunih dojki preporucuju tople obloge, tusiranje ili jos efikasnije potapanje dojke u sto topliju vodu i nezna masaza deladojke koji je problematican. U toku ovog procesa bi trebalo da iz dojki krene mleko. Samim njegovim izlaskom u dojkama se smanjuje napetost i bol.Pozeljno je takodje da se odmah posle masaze podoji beba ili izvuce mleko iz dojke. Kada mleko tece tada se najefikasnije odcepe kanali u kojima je doslo do zastoja.

Nudite cesto bebi da sisa iz „obolele“ dojke. Pozeljno je da se bebi ovakva dojka nudi bar na svaka dva sata, prvo ona pa onda „zdrava“ dojka. Cesti podoji ce pomoci da ne dodje do prepunjenosti bolne dojke.

Raskomodite tesne gornje delove garderobe, pogotovo brushalter. Ukoliko vam to ne predstavlja problem, budite par dana bez brushaltera ili nosite brushalter koji je za broj veci. Bilo bi dobro da probate i neki drugaciji model od uobicajnog kog uvek nosite. Mozda vam ne odgovara brus koji nosite jer vrsi pritisak na dojku i zbog njega dolazi do zastoja mleka na odredjenom mestu.

Proverite polozaj bebe dok sisa. Obratite paznju kako je beba postavljena na dojku. Potrebno je da siroko otvori usta pre nego sto prihvati dojku i da veci deo areole (tamnog dela oko bradavice) bude u njenim ustima. Dobar polozaj ce pomoci bebi da pri svakom podoju efikasno izvuce maksimum mleka iz svih delova dojke.

Razliciti polozaji za dojenje. Eksperimentisite sa razlicitim polozajma za dojenje da bi beba pronasla najefikasnji za resenje nastalog problema.

Odmor. Mastitis moze da bude prvi znak da mama pokusava da radi vise nego sto je preporucljivo.Odmaranje je jako bitno za mame koje doje. Pokusajte da se odmarate uvek kada i beba i da ste manje na nogama nego obicno. Izbacite iz svog rasporeda na neko vreme sve one akivnosti koje su trenutno visak.

No comments: