Preživeti let sa bebom - beba u avionu

Let sa bebom, ili malim detetom može dovesti do solidnih turbulencija. Od nalaženja adekvatnog mesta za promenu pelena, preko umirivanja deteta, pa sve do okolnih putnika koji prevrću očima, roditelji u avionu imaju pune ruke posla. Kako bi vaša beba imala čime da se zanima, ponesite neke nove igračke, ili igračke koje nije videla neko vreme. Uz malo promišljenosti pre i tokom leta, vi i vaša beba možete preživeti vožnju uz minimalne glavobolje.

Rezervisanje mesta
Kada bi svet bio savršen, vaše dete bi spavalo tokom celog puta. Ali klinci su nepredvidivi, kao i odlaganja letova, što ceo proces planiranja čini komplikovanijim. Ako vaše dete inače lepo spava u kolima, najbolje vam je da zakažete let u vreme dremke, kaže Elizabet Pentli, autor knjige "Nežna briga o bebi". No ako dete nema ustaljen ritam spavanja, bolje ne pokušavajte da zakazujete u vreme kada obično spava, jer moglo bi da bude budno i nemirno tokom celog puta, ona dodaje. Pentlijeva predlaže da uzmite poseban odeljak i kolevku za dete, ako je u pitanju novorođenče. Međutim, ona upozorava da je prednji deo aviona manje zgodan kada su u pitanju starije bebe, ili mala deca, jer, u slučaju nedostatka prostora ispod, ili između sedišta, moraćete igračke i druga pomoćna sredstva držati u gornjoj pregradi, što znatno otežava njihovu pristupačnost.

Šta spakovati?
Roditelji ne bi trebalo da računaju sa tim da će sam avion biti zanimljiv detetu, kaže Pentlijeva. Važno je poneti mnogo igračaka, pogotovo onih koje detetu nisu poznate, tako da može da ih ispituje po prvi put tokom leta. Umesto da kupujete nove igračke, možete i skloniti neke od starih neko vreme pre puta i onda ih ponovo pokazati tokom leta.

Ne propustite
Zapamtite, vaše dete se vrlo lako može zaintrigirati mnogim stvarima, čak i nekim vrlo prostim, kao što je zgužvana, prazna kesa, kaže Rejčel Fišmen Fedešen, urednik sajta Parenting.com. Pogotovo je važno da poneste velike količine grickalica, jer poslednje što želite je da budete zarobljeni u avionu sa gladnim detetom. Hrana takođe može pomoći bebama kod zapušenih ušiju i da se nečim zanimaju. Kao dodatnu pogodnost, možete podeliti hranu sa okolnim putnicima koji nisu oduševljeni što sede pored porodice sa bebom, time ublažavajući njihovo nezadovoljstvo.

Kada se ukrcati?
U slučaju da dvoje roditelja lete sa detetom, Federsenova predlaže da se jedno od njih ukrca ranije, kako bi "pripremilo teren". Za to vreme, drugi roditelj može čekati na izlazu i ukrcati se što je kasnije moguće. Ovako će vaše dete stalno biti u pokretu i možda se i izmoriti do trenutka kada ga postavite na svoje mesto, ona dodaje. Za roditelja koji putuje sam, ona predlaže da se ukrcaju ranije, kako bi se dete naviklo na avion i kako bi pripremili sve namirnice potrebne za zabavljanje deteta. Naravno, ako je vaše dete već imalo negativnih iskustava sa avionima, nije preporučljivo dodatno ga mučiti ranijim ukrcavanjem.

U sedištu, ili u krilu?
Iako specijalna sedišta nisu obavezna za malu decu, FAA (amer. - Federal Aviation Administration) preporučuje ista. Roditelji koji to mogu da priušte bi mogli otkriti da se njihova deca u njima osećaju udobnije i lakše zaspu nego u roditeljskom krilu, kaže Pentlijeva. Takođe, zbog sedenja na višoj poziciji, deca će moći da bace pogled kroz prozor i da uživaju u pogledu. Naravno, da biste doneli sedište za bebu u avion, morate ga vući po aerodromu. Kako biste se izborili sa tom neprijatnošću, nekoliko kompanija sada nudi sedišta koja se mogu sklopiti, i/ili zakačiti za kofer sa točkićima. Ako i držite dete u krilu, izbegavajte da vezujete i sebe i bebu jednim sigurnosnim kaišem, jer nije bezbedno, rekla je Pentlijeva.

Zov prirode
Većina roditelja zna da je najbolje promeniti pelene bebi u poslednjem mogućem trenutku pred ukrcavanje. Ali i preduzimanje ove mere ne garantuje da vam se tokom leta neće desiti još neka takva uzbuna. Stolovi za menjanje pelena nisu baš česti na avionima, tako da je u slučaju nužde pametno imati prenosivu dasku sa sobom. Tako biste ovaj zahvat mogli obaviti bilo gde - u i van kupatila. Gde god da presvlačite bebu, imajte na umu da stjuardese služe hranu, pa ne smeju da diraju prljave pelene, rekla je Pentlijeva. Pritom, nastavila je, verovatno to ni ne žele. Ona predlaže korišćenje plastičnih kesa, ili kesa za povraćanje, koje bi nakon upotrebe bacali u smeće u kupatilu. Lori Kvong, majka četvoro dece, naučila je na teži način da jedno od njene dece ne podnosi vožnju. Na letu iz Kanzasa za Koreju, ona je bila spremna, ponevši dodatnu odeću, ali kada je njena ćerka povratila po njenom mužu, on je morao da trpi svoju smrdljivu odeću do kraja puta. Pouka: poneti odeću za decu i za roditelje.

Drugi putnici
Nije tajna da mnogi putnici ne vole da sede pored beba, ali dokle god jasno dajete do znanja da dajete sve od sebe, šanse su da ćete isprovocirati simpatije. Ako se vaše dete loše ponaša, dobra taktika je da se dete nežno, ali strogo ukori, kaže Federsenova. "Ne na loš način, već glasno, tako da okolni putnici znaju da dajete sve od sebe da umirite dete i da mu ne dajete da radi šta hoće." S druge strane, ako budete defanzivni i ljutiti, samo ćete ih još više iritirati.

1 comment:

Anonymous said...

uopste mi nije jasno zasto treba da prekorim dete koje place i glumim da mi je najvaznije sta ce da misli neki kompleksas koji je zaboravio da je i sam bio dete!? gde god citam savete za put avionom sa bebom svuda se istice kako nekom smeta sto deca zamislite, narocito bebe, koje ne umeju da govore - placu! mene zanima da nadjem neki koristam savet primenjiv u praksi, a ne da mi objasnjavate kako se avionom voze oni kojima smetaju bebe, kako zbog toga treba da budem snishodljiva da bih ispala gotivna onima koji meni to nisu i da nosim pult za previjanje. gde, u JAT-ov avion?! hahaha