Dojenje deteta starijeg od godinu dana



Odlučili ste nastaviti dojiti vaše dete premda je napunilo godinu dana starosti? Zacelo ste do sada uživali u dojenju, vaša beba pokazuje da joj je dojenje i dalje važno, svesni ste svih dobrobiti produženog dojenja i verovatno dovoljno uporni da vas suprotna mišljenja okoline ne mogu demotivisati u vašoj odluci.
Justify Full
Ako dojim duže od godine dana, hoće li mi biti teže prekinuti?

Često nam govore da ako ne prestanemo dojiti s prvim rođendanom deteta, nećemo uspeti prestati NIKAD! Neretko mame poveruju ovom potpuno pogrešnom uverenju, pa prekidaju dojenje s navršenih godinu dana deteta bez obzira što ni one same to ne bi htele, niti su njihove bebe na to spremne.

Dojenje duže od godine dana ne onemogućava niti otežava prestanak dojenja. Ako kasnije iz bilo kog razloga poželite prekinuti dojenje, svakako to možete i učiniti. Godine starosti deteta u tome imaju daleko manju ulogu nego njegova razvojna spremnost za to. Godine u kojima je dete spremno za odvikavanje od dojke variraju od deteta do deteta. Prosečno su deca za to spremna u dobi u od 2 do 4 godine. Ako je mama ta koja potiče prestanak dojenja, što je dete samo bliže prestanku - to će biti lakše i mami i bebi ubrzati prirodni proces odvikavanja od dojke.

Koliko treba trajati podoj?

Ponajprije, što je beba starija ona i kraće doji. To još uvek ne znači da pokušava prestati dojiti. Kako raste, siše sve spretnije (dosad je postalo pravi iskusni sisavac!) pa ne treba više puno vremena da se zasiti. Osim toga mala deca su toliko zainteresovana za sve što se događa oko njih da ne žele previše vremena potrošiti na dojenje. Tipični podoj jednogodišnjaka traje svega par minuta - malo povuče i pomazi se s mamom, a zatim otrči dalje. Podoji pre dnevnog i noćnog spavanja te nakon buđenja obično traju duže jer je dete pospano i nema volje žuriti ili trčati za ostalim zanimljivostima.

Koliko često starija deca doje?

Razmak između podoja kod starije dece je prilično nepravilan i ovisi o karakteru i temperamentu deteta. Normalno je da ponekad, zbog interesa za sve oko sebe, jednogodišnjaci nisu previše zainteresirani za dojenje. Ponekad će dijete htjeti provoditi puno vremena na dojci. Povezujući se s mamom, dete lakše prihvaća svoje nove veštine. Neka djeca doje često (prema komentarima majki "kao novorođenčad"), neka jednom ili dvaput dnevno, a neka nekoliko puta dnevno par dana pa zatim nešto češće narednih dana. Neovisno o pojedinačnoj praksi dojenja, učestalost podoja se prosečno postupno smanjuje što je djete starije. Dojenje jednom ili dvaput dnevno može potrajati mesecima, čak i godinama, ovisno o detetu i mami.

Osim kad su gladna, deca doje i za utjehu. Dojenje čini čuda kad se djete ozledi, kad je tužno, uznemireno (izvrsno smiruje nastupe gneva) ili bolesno. Dojenje je jednostavan način da se dete na brzinu zbliži s mamom.

Ponekad vaša beba prolazi kroz faze čestih noćnih podoja. To je uglavnom kad joj rastu zubići, ako danju manje doji radi zaokupljenosti drugim zanimljivim stvarima i događajima, kada dođe do razvojne prekretnice i ako ima potrebu povezati se s mamom.

Normalno je da dete više doji ako ste na putu, daleko od kuće ili u bilo kojoj situaciji kada menjate ustaljenu dnevnu rutinu. Za bebu dojenje predstavlja toplinu, utehu, poznato u nepoznatom, sigurnost... Jednom kad se vratite kući i smestite se, (ili kad se dete prilagodi promjeni), pojačano dojenje se opet smanjuje.

Koji položaji pri dojenju više odgovaraju starijoj deci?

Koji ćete položaj zauzeti pri podoju ovisi isključivo od vas i vaše bebe. Položaji i način kako beba prihvaća dojku se u pravilu menjaju kako beba raste. Mnogo majki iskusi sa svojim detetom tzv. akrobatsko dojenje. S godinom dana starosti većina dece ima zavidan izbor kreativnih položaja za dojenje. Akrobatsko dojenje je tipično u ovoj dobi, pa dete nerijetko pokušava dojiti naopačke, s nogama u zraku, stojeći na jednoj nozi. Ono se meškolji, cupka, okreće s bradavicom u ustima i nateže je do granica njezine rastezljivosti. Uživajte u tim neobičnim položajima, budite tolerantni i strpljivi. No, ako vam zbog akrobacija dojenje postane neugodno i bolno, evo savjeta koji su pomogli drugim mamama:

* Dajte detetu vremena. Akrobacije su uglavnom faza koja pokazuje da dete shvaća da može dojiti u bezbroj različitih položaja i, što je još važnije, zanimljivo je pokušavati! Ova novina će zastareti nakon nekog vremena i akrobacije će se smanjiti.
* Dajte detetu nešto što će držati i s čim se može igrati za vrijeme dojenja (možda malu igračku). Neke mame nose ogrlicu za dojenje koja privlači bebinu pažnju na nešto drugo osim izvođenja akrobacija.
* Pokušajte pričati detetu ili čitati knjigu dok doji. Pesme i igre prstima također pomažu.
* Pokušajte s odlučnim prekorom. Recite odlučno nešto kao "Budi miran/mirna", ne podižite glas jer ne želite uplašiti bebu. Takođe možete čvrsto zagrliti bebu da potvrdite smisao.
* Prestanite s dojenjem ako dete nastavi s akrobacijama. Recite nešto kao: "Ne možemo dojiti ako si nemiran/nemirna. Idemo se igrati, a dojiti možemo i malo kasnije." Poigrajte se par minuta pre nego pokušate ponovo.
* Upozorite dete da ga mama neće dojiti ako ne bude mirno. I zaista prestanite ako ostane uporno. Ustanite, pustite bebu i objasnite joj ponovo zašto ste prestali dojiti. Recite da će mama ponovo dojiti kad se beba smiri.
* Dojenje u javnosti može biti problem ako je beba vrlo živahna. Ako su vam akrobacije pri podoju u javnosti malo previše, pokušajte dojiti prije izlaska i recite bebi da ćete dojiti čim dođete kući, u auto ili sl. (Ovakvo odlaganje bolje funkcioniše kad je dete starije od 18 mjeseci i nije preumorno). Ako beba treba nešto (i neće se smiriti za dojenje) možete ponuditi zalogaj ili gutljaj nečega dok ste vani.

Kako izgleda kada dete želi prestati dojiti?

Dete će samo prestati dojiti kad više nema potrebu ni nutritivno ni emotivno, dobro pije iz čaše i dobija većinu potrebnih sastojaka iz čvrste hrane već neko vreme. Relativno je neobično da dete mlađe od 18-24 mjeseca prestane dojiti ako nije potaknuto (iako ponekad može uticati mamina nova trudnoća). Mnoga deca će mesecima pre prestanka dojiti samo noću, samo za uspavljivanje ili ujutro, nakon buđenja. Dete koje samo želi prestati dojiti gotovo uvek će vrlo postupno smanjivati jedan po jedan podoj tokom nekoliko meseci.

No comments: