Nekoliko metoda za uspavljivanje bebe

Pronasla sam na netu ove savete koji su mi delovali ok:

Metode uspavljivanja

1. pripremite svoju bebu: pobrinite se da dobije dovoljno hrane preko dana (po potrebi povecat broj podoja), pobrinite se da bebi nije pretoplo ili prehladno, i svakako provjerite dali ima neki 'problem' (prehlada, zubici...)

2. razvijte rutinu odlaska u krevet: to moze ukljicivati kupanje, masazu, citanje slikovnice, pjevanje uspavanki, setnju, ljuljanje, dojenje i slicno, bitno je da se uvijek krece u isto vrijeme, da se ide istim redosljedom i da sat vremena prije spavanja aktivnosti budu mirne, tihe i u zamracenoj prostoriji

3. uspostavite rani odlazak na spavanje: mnogi ljudi kasno stavljaju bebe na spavanje jer misle da ce bolje spavati ako budu stvarno umorne, ali to nije istina nego upravo suprotno.

4. slijedite fleksibilnu ali predvidljivu dnevnu rutinu: budjenje otprilike u isto vrijeme, igranje, spavanje i sve ostalo takodjer, jer to pomaze bebinom bioloskom satu da dobro radi (naravno, sve je to otprilike i treba biti fleksibilan i spreman na odstupanja, ali tih par tjedana dok se sprovodi plan i pokusava 'nauciti bebu spavati' treba biti sto tocniji i odstupati sto manje)

5. pobrinite se da beba dobro spava danju: dnevna spavanja ne bi trebala biti kraca od 1h jer se inace beba ne naspava. Za bebu od 6. mj. starosti potrebna su 2 dnevna spavanja u duzini od 3-4h (zbrojeno, naravno). Prekratka dnevna spavanja mogu se produziti tako da mama dezura pored bebe, i cim se beba pocne budit mama ponovo krene s uspavljivanjem (identicnim kojim ju je uspavala prvi put). Takodjer, kad beba stekne neki priblizan raspored dnevnih spavanja trebalo bi razviti i dnevnu predspavajucu rutinu (koja je jednostavna i puno kraca od nocne)

6. naučite bebu zaspati bez tudje pomoci:
-pokažite bebi da je njen krevet ugodno i sigurno mjesto tako da se par puta tokom dana poigrate s njom dok je u krevetu
-pokusajte uspavljivat bebu na razne nacine

7. odaberite igracku ili sl. predmet, koji se moze staviti izmedju mame i bebe za vrijeme dojenja, i mama (ili tata) ju mogu povremeno stavit u majcu da poprimi njihov miris. Na pocetku bi taj predmet trebalo davati bebi samo za vrijeme uspavljivanja da ju poveze sa spavanjem, a njegova uloga je da tješi dijete dok nema mame i pomogne mu da samo zaspe.

8. napravite razliku između dnevnog i noćnog spavanja: preko noci ne pricati, ne paliti svjetla, ne mijenjati pelene osim ako se bas mora, izbaciti igracke iz krevetica...

9. osmislite rijeci koje ce beba povezivati sa spavanjem, npr. 'shhhh, noc noc', i upoznajte bebu s njima tako da ih izgovarate dok beba tone u san. Kasnije bi one trebale smiriti bebu kad se probudi nocu. Ne koristite ih dok beba place ili je lose volje, jer ce onda to stanje povezati s tim rijecima.

10. koristite tihu laganu muziku ili neke druge zvukove kao asocijaciju za spavanje. To bi trebale biti jednostavne, repetitivne melodije kao tradicionalne uspavanke, zatim zvukovi prirode ili 'bijela buka' , uglavnom bilo kakvi opustajuci zvukovi koji odgovaraju i vama

11. promijenite asocijaciju za spavanje (ovo moze pomoci onima koji uspavljuju bebu dojenjem, bocicom ili dudom): Da bi promijenili bebi asocijaciju na spavanje, morat cete zakomplicirati nocna budjenja na tjedan ili cak mjesec dana, ali dugorocno ce se isplatiti.
Ovo je nazvano Pentley's gentle removal plan: tokom dojenja bebu bi trebalo maknuti sa grudi ili joj lagano izvuci bocicu ili dudicu iz usta neposredno prije nego zaspi, te ga njezno pridrzati za bradu (i usput koristiti 'uspavljujuce rijeci') . Ako se pocne buniti vratiti joj nazad dojku/bocicu/dudicu pa ponoviti proceduru. I tako sve dok ne zaspe.

12. pomozite bebi da sama zaspe dok nastavljate dojiti i zajedno spavati:
-nemojte mu nuditi dojku dok niste sigurni da je budan, jer nekad bebe u snu ispustaju svakakve zvukove i meskolje se (a mame im automatski nude dojku)
-skratite nocno vrijeme dojenja (za ovo bas nisam sigurna, mozda jedino kod beba starijih od 4 meseca kod kojih je prosao skok u razvoju)
-'maknite mlijeko', tj. nakon podoja se odmaknite od bebe, npr. odite u drugi krevet

13. pomozite bebi da sama zaspe tako da ju preselite u kinderbet, sto bi trebalo ciniti postepeno (jedna od ideja je postepeno pomicati kinderbet sve dalje i dalje od bracnog kreveta dok ga ne preselite u bebinu sobu)

14. nek druga osoba uspavljuje bebu (za bebe koje doje ili spavaju u zajednickom krevetu)

15. Pomozite bebi da zaspe u kreveticu

Prva faza: uspavljujte bebu svojom standardnom metodom i stavite ju u krevet dok tone u san (a jos nije skroz zaspala), ako se pocne razbudjivati koristite 'uspavljujuce rijeci', muziku ili druge zvukove za spavanje ili ju lagano ljuljajte i mazite dok lezi, a ako pocne plakati ju dignite i ponovite proces. (nekad ce to trebat ponoviti i 4-5 puta, ali sve za dugorocno dobro )
Druga faza: uspavljujte bebu standardnom metodom i stavite ju u krevet kad postane mirna i pospana, ali prije nego tone u san. Ako se razbudi i pocne plakati, treba ponoviti proces
Treca faza: Kad se probudi nemojte ga uzimati i uspavljivati na stari nacin nego mu pustite muziku ili druge zvukove za uspavljivanje, mazite ga ili ljuljuskajte dok lezi sve dok ne zaspi. Dok tone u san koristite 'uspavljujuce rijeci'. Ako se razbudi i place vratite se na prethodne faze. (secam se da sam sa drugim detetom koristila maltene bas ove fazone, sela bi na pod pored krevetica i mazila je i brzo bi se smirila)
Cetvrta faza: isto kao treca, ali sve to tise i krace
Peta faza: kad se beba probudi javite joj se samo s ulaza u sobu (I ja sam vremenom pravila vece rastojanje, prvo sam danima sedala pored krevetica dok ne zaspi, pa onda kada se privikla narednih dana bi lezala na velikom krevetu i kada se i na to navikla naucila sam je da izadjem"da operem nesto ili kuvam rucak...)
Sesta faza: javite se bebi dok ste izvan sobe, da vas ne vidi ali cuje ('uspavljujuce rijeci') (Kada bi se desilo da se buni samo bi joj ponovila iz hodnika da sam u kuhinji i radim to i to da legne i spava)

Eto sve mi se vraca polako u secanje. Toplo preporucujem ove metode uz malene izmene da prilagodite vasem detetu.

No comments: