Prvi dani

Potpuno je normalno da svaka beba u prvim danima svog zivota zeli da sisa cesto I da su podoji dugacki. Kada se dojenje vremenski ne ogranicava u toku prvih dana I nedeja posle porodjaja vecina majki iz svog iskustva prica o tome kako su njihove bebe sisalecak po sat vremena da bi zatim jednako toliko spavale, pa ponovo iz pocetka dojenje I dojenje pa spavanje. Taj ritam se zadrzavao sve dok se ne bi uspostavila laktacija. Druga situacija koja je jednako zastupljena je da beba cesto sisa sa kratkim pauzama izmedju podoja. Takodje u toku prvih dana beba moze da bude nezainteresovana za sisanje ili veoma pospana. U ovom slucaju potrebno je da se mama potrudi da zainteresuje bebu da sisa.

Kolostrum, mleko zute ili zlatne boje je mleko koje beba dobija u prvim danima svog zivota. Ono u sebi ima visoku koncentraciju hranljivih sastojaka kao I imunoglobulina koji stite bebu od raznih infekcija I bolesti. Kolostrum je neka vrsta prve ‘’vakcine’’ koju beba dobije. Iako se kolicina kolostruma moze meriti kapima odnosno kasicicom ono je jako bitno. Posto se radi o maloj kolicini potrebno je bebu stimulisati da sisa da bi sve lepo izvukla I na taj nacin stimulisala vase grudi na proizvodnu vece kolicine mleka koje su svakim danom sve potrebnije. Osim sto bebu na ovaj nacin hrante vi joj dajete I veliki doprinos po pitanju njenog zdravlja.

Ukolio su beba I mama pronasle za sebe dobar polozaj za dojenje I ako je beba lepo zahvatila dojku, cesti i vremenski neograniceni podoji nece dovesti do stvaranja ragada. Rezultat svega toga ce biti znacajan I za mamu I za bebu. Pravlan polozaj je presudan za ostvarvanje sledecih rezultata:

  • Beba ce dobiti sav kolostrum koji joj je potreban. Iako kolostruma ima malo on je bogat u hranljivim I zastitnim materijama. Bebe dobijaju veliki deo imunteta in utero ali veliki deo imuniteta dobijaju naravno kroz mamin kolostrum.
  • Sprecava pojavu PPD (post porodjajne depresije) kod mame. Kada je dojenje ‘’slobodno’’ bez vremenskih ogranicenja ili uobrocavanja velike su sanse da I mama bude manje podlozna PPD.
  • Stimiulise kontrakcije materice I sprecava opasnost od jaceg krvarenja. Bebino dojenje odmah na samom porodjajnom stolu stimulise lakse izbacivanje placente. Mama ce slabije krvariti jer bebino sisanje stimulse kontrakcije materice.
  • Stiti bebu od pojave novorodjenacke zutice. Istrazivanja kod beba koje su dojene od samog porodjaja su potvrdila da se kod onih koje su dojene cesto nivo bilirubina u krvi bio znatno nizi. Bebe koje su dojene bar 8 puta u toku dana su imale 3mg/dl nizi od onih koje su bile dojene redje. Razlog za ovakvu reakciju bebinog organizma je I taj sto kolostrum ima laksativno dejstvo I zbog toga cescim stolicama beba izbacuje visak bilirubina, koji je odgovoran za pojavu zutice, pre nego sto ga telo resorbuje.
  • Beba stice praksu u sisanju pre nego sto mamine grudi budu pune mleka. Pruzanje mogucnosti bebi da sisa prvih sati i dana posle porodjaja, beba uci kako da efikasno sisa pre nego sto mami nadodje mleko u grudima sto se obicno desava treceg-cetvrtog dana po porodjaju. Ovo je izuzetno vazno majkama koje imaju ravne ili uvucene bradavice.

Neke bebe su pospane i nezainteresovane za dojnje u prvim danima, pogotovo ako su male ili ukoliko vreme kontrakcija ili za vreme samog porodjaja primila lekove. Radi maminog i bebinog boljeg napretka potrebno je stimlisati i bebu i mamu na cesto dojenje.

U toku prvih dva do tri dana dok beba sisa samo kolostrum imace samo jednu do dve mokre pelene. Od trenutka kada mami nadodje mleko broj mokrih pelena bi trebao da bude 6-8 pamucnih pelena, ili 5-6 jednokratnih i 2-5 ukakanih.

U prvim danima bebina kaka izgleda kao crna lepljiva masa koja se zove mekonijum. To je bebina stolica koja se sakupljala u njenim crevima jos dok je bila u maminom stomaku. Kolostrum prirodan laksativ i jako je vazan u procesu bebinog izbacivanja prve stolice. U toku prvih 24-48 sati od trenutka kada mami nadodje mleko i stolica ce se promeniti kako u boji tako i u izgledu.

Normalno je za ocekivati da ce beba u toku prvih dana po rodjenju izgubiti do 10% od svoje porodjajne tezine. Jednim delom to je i zbog stolice koju ce izbaciti, kao i zbog male kolicine mleka (kolostruma). Bebe koje su cesto dojene u prvim danima brzo povrate svoju tezinu. Pozeljno je da beba dostigne svoju porodjajnu tezinu u toku naredne tri nedelje mada vecina beba to postigne i pre, posle 10-tak dana.

No comments: