Dušan je beogradski srednjoškolac koji se već godinu i po bori sa zavisnošću od interneta, od većine domaćih lekara još zvanično nepriznatom i nedovoljno istraženom bolešću.
- Da nešto nije u redu moglo se prvo videti po tome što je Dušan, do tada sasvim solidan đak, postao nezainteresovan za školu. Bio je u drugom razredu gimnazije kada je počeo da posle škole odlazi u kompjuterske igraonice i da igra čuveni „World of Warcraft“. Isprva to je bilo na sat, dva da bi kulminiralo višesatnim igranjem, do duboko u noć. Postao je nervozan, bezvoljan i potpuno odsutan. Komunikacija sa njim potpuno se promenila, nije imao želju da sasluša kada mu se neko obrati - ovako Dušanova majka opisuje prve simptome internet zavisnosti sa kojom se suočio njen sin.
Ubrzo je Dušan kupio i svoj primerak igre i instalirao je na računar u kući.
- U trećem razredu gimnazije, problem je kulminirao. Dok je sedeo za računarom i igrao uopšte nas nije čuo, sve je delovalo kao potpuni autizam, sasvim se okrenuo ljudima sa kojima je komunicirao preko interneta. Počeo je da gradi potpuno novi, virtuelni svet, objašnjavao nam kako je njegov lik u igri pozitivan, pokazivao šta sve može da uradi, bio ponosan što ima uspeha u svemu tome. On i njegovi prijatelji, takođe zaljubljenici u igru, ponašali su se kao prava deca, pa se, osim zavisnosti i poremećaja pažnje, igra pokazala i kao veoma pogubna za njihov psihološki razvoj. Kada smo odlazili na letovanje, bio je vrlo ljut što ga odvajamo od računara. Slično je reagovao, gotovo nas bojkotujući, i kada smo otišli kod rođaka u London. Na njegovo veliko razočaranje, tamo nije bilo igraonica. Iako je baš tamo kupio tada najnoviju verziju igre, nije mogao da je instalira sa rođakovog računara, pa je jedva čekao da se vrati kući - priča Dušanova majka.
Ona kaže da je bilo trenutaka kada je čupala kablove i sakrivala ih, ali da takva vrsta „rešavanja“ problema nije davala nikakve rezultate.
- Sa detetom morate iskreno. Rekla sam mu da ima ozbiljan problem i da mu je potrebna pomoć i tako smo došli do „Entere“. U međuvremenu, suprug i ja smo obišli igraonicu u koju je Dušan odlazio i sav užas mračne prostorije pune potpuno odsutne dece očiju prikovanih za ekrane dodatno nas je uverio da potražimo stručnu pomoć. Naš odlazak u „Enteru“ počeo je da menja stvari nabolje, iako je pred nama još duga borba i još ništa nije završeno. Dušan i dalje igra „World of Warcraft“, ponekad i po nekoliko sati, ali ne svakodnevno kao nekad - kaže Dušanova majka.
Internet zavisnost se definiše kao poremećaj ponašanja kod kojeg korišćenje interneta prerasta u dominantnu, ako ne i jedinu životnu aktivnost. Milan Radovanović iz defektološkog savetovališta „Entera“ kaže da ima zavisnika koji i po 16 sati dnevno provode na internetu.
- Osim toga, oni još samo spavaju, neredovno se kupaju, a jelo im se donosi za tastaturu. Vrlo često ni to ne pojedu, pa im se ohlađen ručak samo zameni poslužavnikom sa večerom. Znam za dečaka koji bar tri, četiri godine nije seo za sto, već je jeo isključivo pred monitorom - kaže Radovanović.
Vrste internet zavisnosti
- Gejmeri - Ogromna većina internet zavisnika koji se javljaju za pomoć internet koriste ne bi li do besvesti igrali kompjuterske igre. Groze se uobičajenog termina „igrice“ jer je „neprikladan“, budući da postoje samo filmovi, a ne i „filmići“.
- Četeri - Zavisnici željni druženja na internetu.
- Forumaši - Učesnici raznovrsnih i često maratonskih diskusija na internet forumima.
- Mejleri - Mnogo vole da se dopisuju elektronskim putem.
- Surferi - Vole dugo da lutaju internetom.
- Daunloderi - Osnovni cilj da sa interneta „skinu“, kategorizuju i arhiviraju sve dostupne filmove, muziku i ostalo. Sve to nemaju kad da pregledaju, ali im je važno da imaju. Slični su im overlouderi, koji satima i danima tragaju za raznoraznim informacijama.
- Virtuelni erotomani - Među zavisnicima koji su potražili pomoć najmanje navučenih na sajberseks.
Uspešni ljudi najčešće žrtve
Prosečan internet zavisnik ima između 16 i 26 godina i po pravilu je muškarac. Među njima preovlađuju nekad odlični đaci, vukovci, koji su zapustili školu, nekad dobri studenti koji su batalili fakultet i bivši uspešni biznismeni koji su prestali da rade i vratili se roditeljima da „parazitiraju“. Po pravilu ih na lečenje dovode majke.
Autor: B. Bednar
2 comments:
Ja verujem da je ovaj broj dosta veći.
Zvuči naivno, ali veliki broj mladih svakodnevno koriste servise kao facebook i twitter i verujem da imaju bar po neki simptom abstinencijalne krize ako im se taj pristup onemogući...
Sa decom se treba igrati, pričati i provoditi vreme. Pasivna zabava tipa gledanja u TV i kompjuter je vrlo nezahvalna i malo toga može pružiti.
Post a Comment