Deca i kompjuter

338Vreme za računarom pod kontrolom
Višesatno sedenje za ovom savremenom napravom deci može da naškodi, zato se nalaže oprez i poštovanje pravila ergonomije....

Kompjuteri su postali sastavni deo rada većine zaposlenih, ali njima su sve vičnija i deca đačkog i predškolskog uzrasta; sve je veći broj porodica koje poseduju računar u kući. Ipak, često se zanemaruje činjenica da se i sa njime treba pravilno družiti.
Nauka koja se bavi vezom između računara i čovekovog zdravlja zove se ergonomija, a preporuke naučnika koji se njome bave su veoma važne. One se, između ostalog, odnose i na pravilno sedenje za stolom na kome je smešten kompjuter.
Pravilno držanje tela obezbeđuje da deca koriste računar na udoban i ispravan način: leđa moraju biti dobro poduprta stolicom – treba sediti opušteno, leđa lagano nagnutih nazad; stolica ne sme pritiskati noge iza kolena; noge treba da budu savijene u kolenima pod uglom nešto većim od 90 stepeni i da čvrsto stoje na podlozi (podu) ili osloncu; glava ne sme biti nagnuta previše napred a ni unazad; nadlaktice treba da budu opuštene uz telo, a ruke savijene u laktu pod uglom od 90 stepeni ili nešto malo većim; zglobovi treba da budu u ravnom položaju, tako da ispružena šaka i podlaktica čine liniju.
Važno je voditi računa i o osvetljenju jer kontrast između osvetljenja u prostoriji i svetlosti ekrana i njegovog bleštanja izaziva naprezanje očiju. Oči se umore, suze, peku i svrbe, magli se vid i javlja se glavobolja. Istraživanja pokazuju da je naprezanje očiju veće kod korišćenja računara nego, recimo, kod čitanja knjige.
Takođe, dugotrajno i neprekidno gledanje u ekran, pri čemu dete ima tendenciju da oči drži što bliže monitoru da bi bolje videlo ono što trenutno radi, može dovesti do kratkovidosti.
Naučnici se spore o štetnosti elektromagnetskog zračenja koje proizvodi monitor, ali su složni u tome da što je monitor starijeg datuma proizvodnje to je zračenje jače, a najintenzivnije je na leđnoj strani pa je poželjno da ta strana računara bude uvek okrenuta prema zidu.
Noviji monitori imaju veći stepen zaštite, ali nije na odmet i u takvim slučajevima voditi računa o vremenu koje dete provodi za kompjuterom i s koje razdaljine posmatra ukoliko neko drugi radi na računaru.
Dobar savet glasi: svakih pola sata do sat vremena deca, pa i odrasli, treba da ustanu i protegnu se, ili makar da prekinu s radom i zagledaju se u daljinu odmarajući oči, promeškolje se cirkulacije radi, pa tek tada da nastave započeti posao.

S. Prljević
Politika

No comments: