Odgovor o prekidu dojenja zbog nove trudnoce

Pitanje:
Moj malisan ima 18 meseci i jos uvek sisa. Posto radim od njegovog 11 tog meseca u pocetku smo imali popodnevni, nocni i jutarnji podoj. Pre 15-tak dana saznala sam da sam opet trudna. To je zeljena trudnoca i svesna sam da cu morati da prekinem dojenje. Moj ginekolog mi je rekao da ce mleko promeniti strukturu i da ce beba sama odustati. Medjutim od tada je proslo dve nedelje i ne primecujem nikakovo odbijanje. U medjuvremenu sam mu ukinula jutarnji i popodnevni podoj (prvo popodnevni a posle nedelju dana i jutarnji)i ostao je samo nocni. Zadnje dve noci mu dajem samo vodu a on se buni, place, trazi da sisa ali se posle nekog vremena smiri i nastavi da spava. Znam da je to prolazan period za njega i da ce brzo proci. Medjutim, meni su grudi nabrekle, bolne i pune mleka. Ne znam da sta da radim u vezi sa tim. Znam da postoje neke tablete za prestanak laktacije ali ne znam da li smem da ih pijem zbog nove trudnoce a cula sam iz iskustva drugih zena da uzrokuju veliki broj problema (vrtoglavice, povracanja, osecaj slabosti...). Moje pitanje je da li postoji neki prirodan nacin za zaustavljanje laktacije i koliko dugo problemi traju. Molim za savet!

Odgovor:
Evo i prvog odgovora.
Kao najvaznija stvar na koju moram odgovoriti je pitanje kako na prirodan nacin zaustaviti mleko koje nadolazi.
Ukoliko zelis da prestanes sa dojenjem i tvoja beba se privikava na to da vise ne sisa postoje dva nacina da prirodnim putem bez upotrebe tableta se smanji laktacija (proizvodnja mleka). Prvi je da jos neko vreme dajes bebi da sisa ali samo toliko da popusti napetost u grudima i da joj onda vise ne dajes. Znaci samo prvih par minuta, sto po meni nije bas najbolje resenje jerc ce ti beba uvek traziti jos. Drugi je da prestanes sa dojenjem i da UVEK kada osetis da su ti grudi pune i napete uzmes i sama izmuzes onoliko mleka koliko treba da popusti napetost i nimalo vise. Isto to mleko mozes da ponudis svojoj bebi ako zeli da ga popije. Naravno u oba slucaja koji god da izaberes poenta je u tome da rasteretis grudi pritiska da ne bi doslo do prepunjenosti i mastitisa (upale).
Na oba nacina ce se grudi tj tvoje telo postepeno priviknuti da treba da smanji proizvodnju mleka. Naravno nemoj da ocekujes da ce mleko da stane preko noci ali posle nekoliko dana ces primetiti da ce napetosti biti sve manje.
Takodje ono sto pomaze su ili hladne obloge ili listofi svezeg kupusa u koje se mnoge zene kunu da su ih spasili mada ja nisam nijednom probala tu taktuku. Nije naodmet da probas. Od sveze glavice kupusa odvojis dva lista, odseces nozem onu tvrdu srednju zilu po sredini lista, izvaljas malo oklagijom ili nekim drugim predmetom da list malo popusti i bude meksi i stavis direktno na grudi u brushalter. Menjas par puta u toku dana.

Sto se tice prestanka dojenja zbog trudnoce postoje razlozi koji upucuju lekare da predloze prekidanje dojenja mada ima dosta mama koje su dojile uspesno svoje bebe i u toku trudnoce.
Razlozi kada je potrebno prekinuti dojenje za vreme trudnoce su:
  1. Bol u uterusu ili krvarenje kod trudnice
  2. Istorija prevremenih porodjaja kod trudnice
  3. Ukoliko trudnica gubi na tezini u toku trudnoce

Prehlada, grip i lake infekcije - da li da dojim?

Kada je mama izlozena bolestima kao sto su prehlada ili grip njeno telo pocinje da stvara antitela koja stite njenu bebu. Do trenutka kadamama pocne da oseca simtome bolesti njena beba je vec bila izlozena istoj bolesti. Nastavljanjem dojenja mozete da pomognete bebi da bude otpornija na virus koji napada mamu.Ukoliko se mama i razboli beba ce sigurno imati mnogo blazi oblik iste bolesti jer kroz mamino mleko vec dobija antitela (lek) protiv tog virusa.

Mnoge mame su dosle do zakljucka da im za vreme prehlade mnogo vise prija da leze u krevetu i da u njemu i doje svoju bebu. Ovo je narocito prakticno mamama koje su u tim trenutcima same sa bebom u kuci. Dojenje je u ovom slucaju spas. Nema potrebe da se ide u radnju po adaptirano mleko, da se stelirisu flasice i da se sve to sprema i pere. Ukoliko imate nekoga sa vama u kuci zamolite ga da vam donosi bebu u krevet da je podojite, da je presvuce i zabavlja dok se oporavljate.

Dojenje je u ovoj situaciji jedina ali i najveca stvar koju mama moze da uradi za svoju bebu. Dojite bebu jer joj na taj nacin pomazete da lakse preboli eventualnu prehladu ako je dobije. Da napomenem da beba nemoze dobiti prehladu preko vaseg mleka. Respiratorne infekcije (prehlada, grip...) se prenose putem vazduha, preko sekreta iz nosa ili usta. Dobra higijena moze svesti mogucnost prenosa virusa. Najjednostavnije pranje ruku, ogranicavanje kontakta lice u lice (disanja ka bebinom licu) je dovoljno da beba bude zasticena. U ekstremnim slucajevima jake prehlade majka moze radi predostroznosti za vreme dojenja nositi zastitnu masku preko usta i nosa mada nije neophodna.

Temperatura moze da smanji kolicinu tecnosti u maminom organizmu i to povecava sanse da mama ima problem sa zatvorom (tvrdom stolicom) i dehidratacijom. Zato mame nemojte da zaboravite da u vreme kada imate temperaturu pijete dosta tecnosti.

Dali je normalno da me u trudnoci bole grudi?

Pre par dana sam cula ovo pitanje od moje poznanice Cece pa evo da i ovde odgovorim na ovo za trudnicu vazno pitanje.

DA

Svaku trudnicu bole grudi i to uglavnom u prvim mesecima trudnoce. Mnogim buducim mamama je ovo bio jedan od prvih simptoma trudnoce. Svima vama je poznat osecaj napetosti u grudima kada treba da vam pocne mesecni ciklus (PMS pred menstrualni sindrom). Grudi su tada osetljive na dodir i bolne cak nekada i deluju cvrsce i vece.
Isto to se desava i dojkama na pocetku trudnoce samo, bar u mom slucaju, mnooogo jace. U mojoj prvoj trudnoci sam imala tako jako bolne grudi da nisam bila u stanju da lezim na stomaku, cak su me bolele i na dodir i pri svakom malo jacem pokretu. Srecom vremenom se taj neprijatan osecaj sam od sebe povuce.

Dakle drage moje trudnice. Ako vas grudi bole u trudnoci to je ok i normalna pojava.

Tabela porasti težine kod isključivo dojenih beba - prema La Leche Ligue Internacional (Svetska liga za podršku dojenju)



Starost bebe

Prosečno dobivanje na težini

prema

La Leche International


0-4 meseca

170 grama nedeljno

(oko 730 grama mesečno)

Za neke bebe prihvatljivo je i

113-142 grama nedeljno

(oko 480 - 608 grama mesečno)

4-6 meseci

113 - 142 grama tjedno

(oko 480 - 608 grama mjesečno)

6-12 meseci

57 - 113 grama nedeljno

(oko 244 – 480 grama mesečno)


Prosječna dojena beba će udvostručiti svoju težinu do 3. – 4. meseca, a većina beba do 6. meseca života.

Do godine dana prosečna dojena beba će povećati svoju porođajnu težinu za 2 ½ - 3 puta.

Imam problem sa otvaranjem linka ka mom blogu

Nadam se da svi ostali mogu bez problema da otvore moj blog i da citaju ono sto ih interesuje. Ja to nemogu, tj mogu da udjem u deo i da pisem sve sto objavljujem ali iz nekog razloga ne mogu da ga otvorim i vidim sta je sve i kako napisano.

Ukoliko imate neko pitanje za mene slobodno saljite mailove ja cu se potruditi da vam odgovorim licno na mail a sto se tice objavljivanja na blogu i tu se nadam da ce sve uskoro biti uredu jer ocekujem odgovor od Blogger.com.

Pitanje pristiglo mail-om (MM)

Interesuje nas kako zaustaviti mleko, posto je beba prestala da sisa pre dve godine, a mi imamo jos uvek problema sa mlekom? MM

Odgovor:

Molim vas da mi detaljnije kazete u cemu je problem. O kojoj kolicini mleka je rec? Kako se manifestuje vas problem?
Normalno je da se iz dojke moze istisnuti kap mleka i godinu dve po prestanku dojenja. Da li je to u pitanju?

Pitanje dopuna:

da,rec je o kap-dve mleka kad se bradavica stisne MM UNAPRED ZAHVALNI

Odgovor dopuna:

To ne treba da vas brine uopste. Normalna pojava kod zena koje su dojile. Prestace vremenom samo. Drago mi je da sam vam bila od pomoci.

Tereza

Pitanje pristiglo mail-om (Nada)

Cao Tea

Slucajno sam videla tvoj sajt....ja sam Nada i imam 20 godina, takodje sam mama predivne Nevene, stare tri meseca i dve nedelje. Nevenu sam dojila do treceg meseca, jer sam vec u prvom dobila prehladu i temperaturu 39, koja me drzala tri dana. Posle toga mleko mi se razvodnilo skroz, nekako sam ga povratila ali bilo ga je duplo manje cak mi je i jedna dojka skroz presusila i tako sam se nekako mucila do treceg, kad je konacno nestalo. Sad je na dohrani i zanima me zasto posle obroka kad podrigne izbaci veci deo mleka inace od prvog meseca davala sam joj dohranu samo uvece,da bi lepo spavala. Inace vec mi je izbacila nocne podoje i super je beba, samo me brine sto izbacuje mleko posle podoja sto se nije pre desavalo. Ljubimo te i unapred hvala.

Odgovor:

Cao Nado,

Da krenem redom, to sto pominjes da ti se mleko razvodnilo zbog prehlade i temperature tu si kao i vecina mama u zabludi. Mleko kod svake mame je u pocetku gusto i zute boje. To je takozvani kolostrum. Kasnije posle nekog vremena nestaje kolostrum i dojke proizvode "pravo mleko". Ono je drugacije od mleka koje je beba pila u prvim danima. Izgleda mnogo vodenije i bledje ali to neznaci da nije dovoljno jako i hranljivo za bebu. Telo majke se jednostavno prilagodjava i stvara za svoju bebu bas onakvo mleko kakvo je u tom trenutku potrebno da bude. Cak i u toku samog podoja ono se menja. Prvih pet minuta tece prednje vodenastije mleko dok se posle toga beba hrani masnijim jacim zadnjim mlekom. Tako je normalno.

Sto se tice izbacivanja mleka posle jela za to postoje dva uzroka:

  • Prvi je da se beba prejela i izbacila visak, nekada na usta a nekada cak i kroz nos. Mozda joj je obrok preobiman.
  • Drugi, nije podrignula pa je umesto da iz stomaka izbaci vazduh ona izbacila mleko.Ukoliko je problerm podrigivanje a to je razlog u 90% slucajeva, onda je dovoljno da je posle svakog hranjenja drzis u uspravnom polozaju okrenutu ka sebi i naslonjenu na tvoje rame. Lagano lupkanje po ledjima ce bebi da pomogne da se mleko spusti na dno stomaka a vazduh podigne gore i beba celako da podrigne.

Bice mi drago ako sam ti pomogla i slobodno dodaj jos neko podpitanje ako nesto nisam lepo objasnila.

Pitanje pristiglo mail-om (Ivana)

Postovana Tea,
Prvi put kontaktiram nekoga ko ima svoj blog i nadam se da ces imati razumevanja za moje neiskustvo u tom pogledu, a ja cu se truditi da budem sto sazetija u izlaganju svog problema koji me toliko tisti da polagano postajem ocajna. Najvise me brine sto na tu temu nema dovoljno saveta, a veruj, pretresla sam i literaturu i internet uzduz i popreko! Naime, imam troipomesecnu bebu koja je, hvala Bogu, zdrava, napredna, dobra i vesela. Lepo smo krenule sa dojenjem od prvog dana. Njoj nije predstavljalo poteskocu ni to sto mi je jedna bradavica uvucena, sto je cetiri godine starijem sinu zadavalo grdne muke. Sve je lepo islo u prvih mesec dana, a onda smo procenili da joj je kolicina mleka koju od mene dobija nedovoljna i to na osnovu svega 500 dobijenih grama na prvoj kontroli, cescem budjenju i pojacanoj nervozi. Ja sam u pocetku kategoricno odbijala ideju o uvodjenju adaptirane mlecne formule u vidu dohrane, iako smo sa sinom imali sasvim korektno iskustvo (kada smo i njemu u istom uzrastu uveli formulu, on ne samo da nije prestao da sisa po uvodjenju dodatnog obroka iz flasice, vec sam ga dojila do 13. meseca). Medjutim, postalo mi je ubrzo jasno da je to i ovoga puta neminovnost. Prvih nedelju dana je sve bilo ok: dodavali smo po malo adaptiranog mleka posle svakog podoja, no ta se kolicina sukcesivno povecavala sto smo tumacili bebnim rapidnim napredovanjem i porastom njenog apetita, te nismo krili zadovoljstvo zbog pravilno donesene odluke, samim tim sto je i beba ponovo postala zadovoljna i vrlo brzo pocela da spava i po celu noc, a one nervozice su potpuno iscezle. Medjutim, usledio je moj najveci problem onoga dana kada je pocela da odbija da sisa! Isprva je to bilo samo po koji put, no uskoro se broj podoja sveo na mizerni minimum, a proporcionalno tome i kolicina mleka u dojkama. Ja pokusavam da odrzavam laktaciju izmlazanjem pomocu pumpice, pa joj to dajem uz formulu da bih nekeko prolongirala uzimanje mog mleka makar zbog onih imuno-globulina koje adaptirano ne sadrzi, ali se pribojavam da ni to nece jos dugo potrajati. Potpuno sam zatecena novonastalom situacijom i ne znam sta bih vise mogla da preduzmem da ne bismo prekinule dojenje jer cenim da je ipak prerano za to. Pijem "Hipp"-ov caj za dojilje, uzimam "Mamavit", pijem dosta tecnosti, hranim se izbalansirano, kvalitetno i raznovrsno, ne pusim, ne konzumiram alkohol, nisam pod stresom, cak dovoljno spavam u datim okolnostima. Najvise me frustrira situacija kada moja cerkica pocinje histericno da vristi kad samo pokusam da je stavim na dojku, otima se i okrece glavu na drugu stranu, pogotovo sto sam sa sinom imala sasvim oprecnu situaciju: njemu je sikenje sluzilo kako da utoli glad i zedj, tako i da umiri svaku vrstu nervoze, jedini nacin da se uspava i prevashodno mazenje sa mnom. Sta da radim da moja druga beba ponovo zavoli da siki? Kako da ocuvam laktaciju? Da li je moguce da uticem na povecanje kolicine mleka? Ako, kojim slucajem, imas ikakav savet za mene, bicu Ti beskrajno zahvalna, jer ovo moje stanje ocaja ne prija nikome u porodici, ponajmanje bebi. Svesna sam da joj samo prenosim tenziju bez potrebe, a s druge strane, kako da se ne nerviram kada bih sve ucinila samo da ponovo uspostavimo taj najlepsi kontakt koji majka moze da ima sa svojim detetom?! Unapred veliko HVALA!!! Ivana

Odgovor sledi...


Draga Ivana,
Prvo izvinjenje sto si ovoliko dugo cekala na moj odgovor. Dva su razloga: prvi sto neznam sta se desava sa bloggerom jednostavno danima nemogu da pristupim svojoj stranici, a drugi mnogo obaveza oko moje troje dece i posla. To sve i nije neki izgovor kada ti zeljno cekas da ti dam neki savet.

Da bi sacuvala laktaciju ili je povecala potrebno je sto cesce davati bebi da sisa i pistiti je da izvuce koliko god moze ili zeli. Beba se navikla na mnogo lakse pijenje mleka iz flasice. Prija joj da lepo lezi i da joj mleko maltene samo izlazi iz flasice. Kod sisanja stvar je malo komplikovanija. Potrebno je i strpljenja i snage da izvuce tako lepo mleko i zato se unervozi i protestvuje. Ona zeli mleko odmah sada i nema sansi da se muci da ga dobije. Pocinje da place negoduje i nece da uzme dojku u usta. Posle njenog plakanja dobija flasicu i gle olaksanja, mleko samo tece i stomacic je pun. Za tili cas sve je reseno. Ko bi se jos mucio po 20-30 minuta kada moze odmah, zar ne?

Sta da radis... probaj da joj dajes mleko kasicicom umesto flasicom pa onda kada malo pojede da joj ponudis dojenje ako zeli. Ako tako ne ide probaj da joj das malo mleka na flasicu da utoli onu prvu najvecu glad pa onda dojenje , mozda ce tada malo lakse da prihvati dojku umesto flasice kada nije jako gladna. Probaj da je dojis sto opustenije i onako kako vam najvise odgovara, lezeci, sedeci svejedno, bitno je da si ti opustena da bi mleko lakse teklo.

Izvini jos jednom zbog cekanja. Evo i ovo sto sam iskucala neznam da li ce uspeti da se pojavi na blogu.

Pitanje pristiglo mail-om (Svetlana)

Posetila sam vas blogger jer me zanima nesto o dojenju. Imam bebu od 3 meseca, i prvih mesec dana sam ga dojila. Ali on je poceo da ima zelene stolice, da nonstop place, i da nemoze da zaspi. Cesto posle puna 2 sata dojenja sam pokusavala da izmlzavam mleko. Nije bilo ni kapi... Na prvoj kontroli pedijatar je rekao da ga malo dohranjujem. Posle sisanja da mu napravim malo dohrane. I od tad bebac napreduje i veseo je. Verovatno zato sto je sit!!! Mene sad zanima da li mogu i kako da pojacam laktaciju mleka da nemoram u opste da ga dohranjujem? Stvarno zelim da on jede samo moje mleko. Ipak je ono najzdravije za njega. Ima li neki trik da se povrati normalna kolicina mleka posle 3 meseca dojenja? Molim vas ako mozete nekeko da mi pomognete.

UNAPRED HVALA,
Svetlana

ODGOVOR:

Draga Svetlana, kao prvo trik ne postoji vec cete trebati oboje da se potrudite i da resite problemcic. Gresku je napravio pedijatar sa savetom da das bebi dohranu. Kao sto si i sama primetila beba je bila zadovoljna posle dodatnih obroka. Koja mama ne bi bila zadovoljna kada vidi da joj je dete mirnije, zadovoljnije isretnije. Dr ti je ponudio instant resenje. Flasicu. Radilo se o skoku u razvoju kada je tvojoj bebi bilo potrebno cesto dojenje da bi stimulisala povecanje kolicine mleka u dojkama. Umesto toga tvoje dojke nisu dobijale stimulaciju i kolicina mleka u dojkama je ostala ista kao pre i verovatno pocela da se smanjuje. Vidim da si toga svesna.

Put do povratka mleka jeste tezak ali nije nemoguc ako majka ZELI da povrati smanjenu produkciju mleka na dovoljnu kolicinu da se oslobodi flasice.

Najkrace receno:
  1. Sto cesci podoji koji nece biti vremenski ograniceni - beba sisa dok sama kaze necu vise tj izbacuje dojku iz usta
  2. Obavezno izmlazanje posle svakog podoja - napominjem da bebino sisanje "prazne" dojke jako mnogo vise stimulise stvaranje novog mleka od izmlazanja. Znaci sto vise sisanja uz obavezno dodtno izmlazanje
  3. Ukoliko koristite flasicu (a koristite je) koristite cuclu sa sto manjom rupicom da bi bebi bilo malo teze da izvlaci mleko
  4. I jaaaaaako mnogo strpljenja
U pocetku ce biti potrebno posle podoja davati i adaptirano mleko ali vremenom je obavezno postepeno smanjenje kolicine da bi beba brze ogladnela i ponovo bila na dojci.

Mozda ce upaliti ukoliko je beba mnogo nervozna i gladna i davanje male kolicine na flasicu pred podoj da bi se beba smirila a onda uporno na dojku. Upornost se isplati. Znam dosta mama koje su bas u tom periodu kao i ti pocele sa dohranom pa se pokajale i uspesno se vratile na dojenje. Zelim to i tebi i tvojoj bebi.