Kako znati da li je beba dobila dovoljno zadnjeg (masnijeg) mleka?

Svaka beba koja sisa onoliko dugo koliko ona zeli, a podoj bi trebao da traje u proseku oko 20-25 minuta, i sama pusti dojku i ne zeli vise da nastavi je povukla i zadnje (masnije) mleko iz dojke. Posle takvog obroka beba ce bisti sita. Ukoliko se desi da je beba iz nekog razloga nervozna u toku sisanja ili je nesto prekine u toku podoja i ne zeli da nastavi sa obrokom, a podoj je trajao kratko, moze se desiti da vam ponovo nakon kratkog vremena trazi da sisa. U tom slucaju ako nije proslo duze od 2-3 sata od predhodnog podoja ponudite joj istu dojku koju je sisala u toku poslednjeg obroka. Na taj nacin ce beba povuci i kaloricno mleko koje jojk je ostalo od poslednjeg podoja. Tek kada je beba dobila i zadnje mleko kod narednog podoja krenite sa drugom dojkom. Na taj nacin beba ce biti sita.
Mlade mame obicno grese pa bebi pri svakom narednom podoju daju drugu dojku tako da beba posisa prednje mleko koje joj sluzi da utoli zedj i ostaje gladna. Na taj nacin se vrte u krug. Beba sisa 5 minuta i odustane od sisanja mama joj ponovo da da sisa posle pola sata i beba opet ovog puta iz druge dojke izvuce prvo mleko i ostane gladna.

Dve vrste maminog mleka ili kako se mleko menja u toku podoja...

Bebe znaju sta im je potrebno. Kao i odrasli i one znaju da treba da se zadovolji zed pre nego sto se prede na jacu hranu. Mleko koje beba dobija na pocetku podoja (prednje mleko) ima mnogo vise vode i laktoze (mlecnog secera). Mleko dobija sve veci procenat masti kako podoj odmice (zadnje mleko). Ako bebu odvojite od dojke pre nego sto ona sama spontano prekine da sisa, onda ona nece dobiti dovoljno ovog masnijeg mleka. Ako joj ponudite drugu dojku pre nego sto beba zeli da prekine sa prvom, onda dobija po drugi put prvo mleko. Ova neravnoteza u ishrani moze dovesti do umora, nezadovoljstva bebe koje je propraceno bolom, grcevima u stomaku i gasovima.

Uvek dozvolite bebi da prekine sa sisanjem kada njoj to odgovara.

Koliki je kapacitet stomaka tek rodjene bebe?

Kada mame cuju da se kolicina kolostruma(prvog mleka koje se stvara u grudima) meri kasicicama pre nego mililitrima, cesto se cude da li ta kolicina moze stvarno da bude dovoljna njihovoj bebi. Kratak odgovor bi bio da je kolostrum jedina i najzdravija hrana koja je njenoj bebi potrebna. Evo i objasjenja:

Kapacitet stomaka bebe stare 1 dan je oko 5-7 ml, ili velicine klikera. Naucnici su otkrili da se zeludac bebe stare tek 1 dan nema sposobnost da se prosiri da bi primio u sebe vecu kolicinu hrane. Posto su zidovi stomaka neelasticni visak mleka koji se bebi da bude vracen nazad bljuckanjem. Mamin kolostrum je sasvim dovoljna kolicina za bebin prve obroke.

Vec 3. dana kapacitet bebinog stomaka je narastao i moze da primi 0.75-1 oz, odnosno velicine je malo veceg klikera. Cesti kraci podoji osiguravaju da vasa beba dobija svo mleko koje joj je potrebno.
Oko 7. dana kapacitet tek rodjene bebe je oko 1.5-2 oz odnosno velicine ping pong loptice. Kontinuirano hranjenje vase bebe ce osigurati da vasa beba dobije svo mleko koje joj treba i da ce vasa proizvodnja mleka zadovoljiti njene potrebe.


Kako mogu da budem sigurna da ce moje telo stvoriti dovoljno mleka?

Princip ponude i potraznje

Kada beba sisa, ona na taj nacin salje informaciju vasem mozgu koliko joj je mleka potrebno. Ako je danas vise gladna nego juce, ona ce i vise sisati. Kao odgovor na povecano sisanje, vas mozak salje vise hormona koji luci mleko. To je sistem ponude i potraznje. Ako je beba odvojena od vas ili ako nema dobar polozaj ona ne moze da stimulise proizvodnju mleka u kolicini koja joj je potrebna. Ako je stomak vase bebe prepun drugih tecnosti, onda ona nece sisati tako energicno i time ce se proizvodnja mleka smanjiti. Ako bebi date cuclu, posebno u prvim danima, ona ce mozda prestati da stimulise vasu dojku dovoljno.
Majcino mleko sadrzi supstancu koja se zove inhibitor. Ako u dojci ima mleka, onda inhibitor salje poruku vasem telu da smanji proizvodnju mleka. Ukoliko beba ne posisa mleko, inhibitor je tu da zaustavi dalju proizvodnju. Znaci, proizvodnja (lucenje) mleka se smanjuje zbog smanjene potrosnje i zaustavljanja mleka u dojki, a ne zbog uklanjanja mleka sisanjem bebe ili izmlazanjem dojki. Mnoge zene misle da njihovo telo ne moze da proizvede dovoljno mleka, sto im cak govore i neki zdravstveni radnici, ali to je greska. U stvari zena moze da proizvede mnogo vise mleka nego sto je bebi potrebno. Telo svake zene je formirano tako da moze da hrani blizance, tako da ishrana samo jednog deteta nije nikakav problem, ukoliko se uskladite sa zahtevima vase bebe. Ako beba zeli da sisa cesto, onda ona nareduje sistemu za lucenje mleka da poveca
proizvodnju; kroz nekoliko dana njeni zahtevi ce biti ispunjeni. Davanje druge hrane ili tecnosti ometa jasne poruke koje beba salje telu svoje majke.

Znaci sto cesce i vise beba stimulise vase grudi vise ce se i mleka stvarati za vasu bebu.

Kako beba stimulise stavaranje mleka?

Beba daje znake da je gladna mnogo pre nego sto pocne da place: okrece glavu, otvara usta, plazi jezik i bali. Kada ste zajedno sa bebom brzo naucite da prepoznajete ove znake. Tako mozete da ponudite bebi da sisa i pre nego sto ona pocne da place. Beba bolje sisa ako nije uznemirena pre obroka.
Svaka beba se rada sa refleksima koji joj omogucavaju da sisa. Mozete da primetite da beba radi sledece:

1. Beba instinktivno vrti glavom trazeci majcinu dojku.

2. Majka daje detetu dojku da sisa i drzi dete uz sebe. Kada beba dodirne bradavicu, otvara jako usta i zahvata vise od same areole (tamnije oblasti oko bradavice).
Jezik drzi dole, tako da on dode ispod dojke. Donja usna se izvija prema vani a brada pritiska dojku. Vrh bradavice dodiru-je nepce, to stimulise bebu da pocne da sisa.

3. Sisanje je kao talas. Jezik i donja usna bebe pritiskaju areolu (tamniju oblast) iza bradavice. Pokretima jezika beba pri­tiska dojku na nepce, na ovaj nacin se istiskuje mleko. Kada beba sisa nervi u areoli salju signale u mozak majke i tada se oslobadaju dva hormona koja su neophodna za dojenje, koji kroz krv dolaze u dojku. Prvi hormon (koji se zove prolaktin) stimulise dojku da luci mleko. Drugi hormon (koji se zove oksitocin) omogucava mleku da tece .
Beba ne sisa u kontinuitetu. U pocetku sisa brzo, nekoliko puta dok ne potece mleko. Posle toga sisanje postaje dugo i ritmicno, sa pauzama. Ponekad majka greskom pomisli da se beba zasitila kada napravi pauzu, a te pauze u stvari znace da mleko tece i da se dojenje odvija kako treba. Uvek dopustite bebi da sama odiuci kada joj je dosta. Naravno da ponekad podoj mora da se prekine. Tada stavite svoj mali prst bebi u usta i nezno je odvojite od dojke da vam ne povredi bradavicu.

4. Kada mleko potece iz dojke neke zene mogu osetiti blago peckanje. To se naziva refleks oksitocina ili refleks ispustanja
mleka.

5. Sada mozete videti zbog cega oblik bradavice nije bitan. Ono sto je bitno je da beba ustima zahvati veci deo dojke, ne samo bradavicu. Na taj nacin beba stimulise nerve koji aktiviraju hormone i istiskuje mleko koje se sakuplja ispod areole. Dobar polozaj bebe omogucava tspravno dojenje.

Poruka za M. Petrovic

Dobila sam tvoj mail ali nemogu da ti posaljem odgovor, vraca ga kao da je SPAM. Molim te da proveris u cemu je problem da bi ti odgovorila na mail. Hvala

Obavestenje za sve one koji prate moj blog

Vec neko vreme sam u kontaktu sa svetskom organizacijom za podrsku dojenju. Skoro sam dobila i par knjiga od njih tako da se nadam da cu uskoro postati i njihova zvanicna savetnica za dojenje. Naime radi se o La Leche League Internacional.


Ovo daje malo ozbiljniju notu mom kuckanju sa vama.